Destek

Hata durumunda ilk kontrol edilmesi gereken:

1. Projenizi kaydederken, dosya ismini mümkün oldugu kadar kisa, anlasilir ve sade olarak veriniz.
A-) Çok uzun verilen dosya/proje isimleri ya da,
B-) Dosyanizi kaydettiginiz klasörün dizininin çok uzun olmasi gibi sebeplerden dolayi, isletim sisteminizin dosyayi ya da aldiginiz raporlari açmaya çalisirken dosya yolunu (path) belli bir karakterden sonra okuyamamasi ve dogal olarak dosyayi açamamasi anlamina gelmektedir. Ayni durum projenizde altlik olarak kullandiginiz harita için de geçerlidir. Haritanizin isminin çok uzun olmasi durumunda, isletim sistemi ya da kullanidiginiz harici program (örnegin AutoCAD) dosyanin yolu için ayirdigi belli karakter sayisindan sonra, okumayi durduracak ve dosyanizi açamayacaktir. Özetle; dosya/proje isminin kisa ve sade tutulmasi, kaydettiginiz klasör isminin ve dizininin ayni sekilde kisa olmasina dikkat ediniz.
2. Projenizde altlık olarak kullanacağınız SAYISAL haritaların(*.DXF dosyaların);
A-) Öncelikle ve mutlaka Autocad programında “PURGE” komutundan geçirilmiş olması gereklidir. Böylelikle altlık *.dxf dosyanızdaki, çöplükler(=gereksiz ve eksik tanımlı objeler), hatalı blok, tarama vs. yapılar, hatalı gereksiz fontlar, kullanılmayan ve kullanılmayacak gereksiz obje ve yapılar tamamen temizlenmiş olacaktır. Dolayısıyla altlık harita ile herhangi bir programda çalışırken, örneğin b-PRO-EDŞ programında, Autocad programında vs. tüm programlarda; A1-) Programınızın yavaş çalışma,
A2-)”Yetersiz hafıza” gibi çökme, hata ile altlık harita yerleştirme, açılma
gibi sorunlarından kurtulmuş olacaksınız. Detay anlatım için “ALTLIK (HARİTA) İŞLEMLERİ’ konusunun altındaki “Projeye Başlamadan Önce Harita ile ilgili Yapmam Gerekenler Nelerdir?” bölümüne bakınız. B-) *.dxf altlık dosyanız büyükse(>30-40 MB) mutlaka küçültebileceğiniz kadar küçültülerek, *.dxf altlık dosyanızın; MB bazında minumum boyutta olmasına dikkat ediniz. Nasıl yapacaksınız? Detay anlatım için “ALTLIK (HARİTA) İŞLEMLERİ’ konusunun altındaki “Projeye Başlamadan Önce Harita ile ilgili Yapmam Gerekenler Nelerdir?” bölümüne bakınız.
3. b-PRO EDŞ programınının kurulumu ile ilgili olarak:
Eğer bilgisayarınızda daha önce b-PRO EDŞ programı kurulu ise ve eskisini kaldırıp yenisini kuracaksanız; (özellikle yeni versiyon kurulumlarında) eski programı kaldırdıktan sonra, yenisini kurmadan önce, işletim sisteminin kurulu olduğu (genellikle “C”) bölümde bulunan “VirtualStore” klasörünün altında ki b-PRO EDŞ ile ilgili dosyaları siliniz. Bu işlemi yapmadan önce, klasör seçeneklerinden “Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster” kutucuğunun işaretli olmasına dikkat ediniz. Bahsi geçen klasöre ulaşmak için; işletim sisteminin kurulu olduğu bölümdeki kullanıcılar (users) klasörüne gidiniz. Kullanıcılardan birini seçtikten sonra, “AppData” klasörünün altındaki “Local” klasörüne gidiniz. Daha sonra bu klasörde bulunan “VirtualStore”, ardından Program Files (x86) klasörüne gidiniz. Bu klasörün altında, eğer var ise b-PRO_EDS dosya ve klasörlerini siliniz. (Örnek bir yol: C:\Users\user\AppData\Local\VirtualStore\Program Files (x86).)
NOT: Bu durum, windows 7 ve üstü versiyonları için geçerlidir.


Anahtar kelime ile arama


Ürün Seçiniz


Konu Seçiniz